ÇATI YALITIMI

ÇATI YALITIMI

Çatı da yalıtım genellikle iki çeşit olarak yapılır.
 
1-Su yalıtımı
Su yalıtımı, suyun girebileceği baca dipleri, mahya, dereler ve kiremit altına yerlere su geçirmeyen malzemelerin uygulanmasıyla yapılır. Uygulamalarda; poliüretan, polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılır. Yalıtım uygulamasıyla binaya nüfuz edemeyen su; süzgeçler ve yağmur suyu drenaj (tahliye) boruları ile yapıdan uzaklaştırılır.
 
2- Isı yalıtımı
 
Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur. Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur. Bu nedenlerden genelde kiremit altına taş yünü, döşeme üstüne ise cam yünü (izocam) serilerek yapılır. Bununla birlikte köpük levha malzemelerini de çatıların ısı yalıtımında tercih edilebilir.
 
Enerji verimi arttırarak ve maddi yönden tasarruf sağlayacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.

Sprey Poliüretan Köpük ile Çatı Zemin Isı Yalıtım

Yapılarda ısı kayıpları en fazla dış duvarlar ve sırasıyla çatılardan kaynaklanmaktadır.Yalıtımsız veya iyi izolasyonlu olmayan bir çatı, ısı kaybının % 15-25'ine kadar çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir uygun malzeme ile  ısı yalıtımı  çok önemli bir unsurdur.Poliüretan köpük ile  çatılara yapılan  ısı yalıtımı  tüm gereksinimleri karşılayabilen bir üründür.

Sprey Poliüretan Köpük ile Yapılmış Isı Yalıtımın Avantajları: 

    Isı Yalıtımında kullanılan malzemelerin sağladığı fayda ısı iletkenlik değeri ne kadar düşük ise o kadar ısı kaybı az olacaktır.Sprey Poliüretan Köpüğün ısı iletkenlik değeri : 0,017-0,022 ile  iletkenliği en düşük ısı yalıtım malzemesidir.Muadili en yakın malzeme olan taşyünün ısı iletkenlik değeri : 0,036 dır.Isı yalıtımında kullanılan malzemelerin tümü plaka halinde tasarlanmıştır.Sprey Poliüretan Köpük ise püskürtme sistemi sayesinde yekpare bir bütün halinde uygulanarak ve dolgu yapma imkanı sunarak dar alanlarda,her türlü geometrik yüzeylerde çatlaklarda tatbik edilebilir. Bu sayede ısı kaçaklarını önler.Isı yalıtımında %100 verim sağlar.

• Neme karşı etkili koruma sağlar.
• Dış hava sızıntısını engelleyerek rüzgar geçirmez.
• Sıcak-soğuk hava,sudan etkilenmez.(ömrü bu sayede 90 yıldır.)
• Yangına karşı dayanıklıdır. B2 yanma sınıfındadır.(Alev yürütmez ,yangın esnasında damlama yapmaz.) 
• İyi akustik özellikleri vardır ses yalıtımı sağlar.(Ses yalıtımında özel kalınlıkta ve düşük yoğunlukta uygulanması gerekir.) 
• Kurulumu kolay ve hızlıdır.İşçilikten ve zamandan tasarruf sağlar.
• Sprey Poliüretan İle yapılmış ısı yalıtım çatı yapısına ağırlık vermez.
• Isı yalıtımıyla beraber yapıyı da sağlamlaştırarak korozyon oluşumunu önler, bünyesinde bakteri ve haşere barındırmaz.

Çatı Tavan Isı Yalıtım

 Binalarda yapısal olarak dış etkenlere maruz kalan kısım çatılardır.Yüksek ısıya soğuğa,ıslak ve kuru koşullara,fırtına ve kış koşullarına dayanıklı olmalıdır ve uzun yıllar sağlam kalmalıdır. Poliüretan Sprey ( poliüretan köpük )diğer ısı yalıtım malzemeleriyle (strafor,cam yünü,taş yünü , izocam) ile kıyaslandığında son teknoloji sprey poliüretan köpük ısı iletkenlik kat sayısı 0.017 ile en iyi yalıtım malzemesidir.

Enerji maliyetlerinin yükseldiği günümüzde Spreyx sprey Poli­üretan köpük uygulaması, eskiyen ve yalıtım eksikliği bulunan çatıyı yeniden yapmaya ihtiyaç duyma­dan, kapalı hücre yapısı sayesinde ısı yalıtımı özelliği ile benzersiz çatı yalıtımı ve konfor sağ­lamaktadır. Mevcut olan evlerin çatı kirişleri normalde sa­dece 10-14 cm kalınlığında olduğundan dolayı, çatı kiriş­lerinin arasına sıradan malzemelerle uygulanan ısı yalıtımı uygulamaları hem uygulama biçimi hem de bugünkü ısı yalıtımı ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli değildir.

Poliüretan Sprey (poliüretan köpük ) malzemesinin düşük bir ka­lınlıkla son derece düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtım performansı, hem zaman hem de para olarak maliyetli olan çatı alanlarının ısı yalıtımı uygulamalarına olanak sağ­lamaktadır. Püskürtme poliüretan köpük, zahmetli kesme ve monte etme işlemlerine gerek olmadan ahşap çatı kiriş­lerinin arasına veya beton zemin üzerine yüksek basınç al­tında özel sprey tabancası ile püskürtülür. Böylece, normal yalıtım malzemeleri döşendiği zaman meydana gelen ener­jiyi israf eden ek yerleri olmadan yüksek ısı yalıtımı ve hava geçirmez bir poliüretan köpük yalıtım tabakası elde edilir.

• Hava geçişini engeller.
• Su yalıtımı ve ses yalıtımına olanak sağlar.
• Böcek, haşere barındırmaz ve anti bakteriyeldir.
• Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz.
• Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
– Her türlü üzeri açık – kapalı çatılar ve yenilenen çatılarda uygulanabilir.

Konut,İşyerleri, endüstriyel yapılar için sağlıklı,çevreci ve konforlu yaşamak için ideal çözümler sunar.


Teras Isı Yalıtım

Teras olarak inşa edilmiş, ısı yalıtımlı teras çatılarda yağmur ve kar sebebiyle yüzeyde birikecek su, uygun tahliye önlemleri alınması halinde dahi döşeme betonundan sızarak yaşam mekanlarında konfor problemlerine sebep olur.

Bu tür problemler, teras çatı sebebiyle binanın maruz kalacağı ısı kaybını da önleyecek ısı yalıtım levhalarının da sisteme dahil edildiği ters çatı detayı ile önlenebilir.